Bağlama Kursu

bağlama kursuBağlama Kursu : Bağlama, genellikle Türk halk müziğinde kullanılan tezene ile çalınan bir çalgı türüdür. Yörelere ve boyutlarına göre kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tambura, tar gibi değişik isimlerle adlandırılır. Kullanılan tekniğe göre mızrap (tezene) veya parmaklar ile çalınır. Parmaklarla çalma tekniğine şelpe ve dövme denir. Genellikle altta iki çelik ile bir sırma bam, ortada iki çelik ve üstte bir çelik ile bir sırma bam teli olmak üzere toplam 7 tellidir. Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Tekne kısmı dur, ardıç, kestane, ceviz, gürgen gibi ağaçlardan yapılmakta olup, göğüs kısmı ladin ağacından, sap kısmı ise gürgen, ak gürgen veya ardıç ağacından yapılmaktadır. El becerisi, müzik ve ritim duygusu olan her birey bağlama çalabilmektedir. Düzenli çalışma, zaman ve sabır eğitimin temel gereksinimleridir. 

Alanında donanımlı, pratik yeterliliğe sahip uzman kadromuz ile ister hobi amaçlı ister akademik amaçlı, disiplin çerçevesinde bizlerle güven içinde bu yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bağlama Kursu Eğitimleri, Etimesgut ve Kızılay şubemizde verilmektedir. Bu eğitimlerimiz bire bir yapılmakta olup, şu anda pandemi koşullarına uygun olarak gerekli tedbirler eşliğinde gerçekleşmektedir.

HEK BİLİM VE SANAT HAKKINDA

HEK Bilim ve Sanat Okulu, HEKNOLOGY Grup bünyesinde bulunan ve yaklaşık 36 yıldır sektöründe lider konumda hizmet veren Hitit Eğitim Kurumlarının iştiraki olarak hizmet vermektedir. 5-17 yaş arası çocuk ve gençlerimiz için spesifik olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Müzik, Resim, Bale dallarında eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Odak noktası çocuklarımızın ve gençlerimizin daha fazla gelişimini sağlamak olan kurumumuz, 36 yıllık eğitim tecrübesini bu alanda sizlerle buluşturmanın heyacanı ve sevinci ile sizlere her gün daha iyisini verebilme adına çalışmalarına ara vermeden devam edecektir.