YAN FLÜT EĞİTİMİ

Yan Flüt Eğitimi : Flüt, nefesli grubu ailesindeki bir enstrümandır. Flütler bilinen en eski, tanımlanabilir müzik aletleridir.  Bambu flüt, özellikle Çin ve Hindistan’da uzun bir tarihe sahip olmakla birlikte, en eski çapraz veya enine flüt bambudan yapılmıştır. Flüt, baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölümden oluşan bir müzik aletidir.

Yan Flüt Eğitimi

Yan Flüt, yan tutularak çalınan, metalden veya tahtadan yapılan üflemeli bir çalgıdır. Flüt ailesinin en yaygın türüdür. Orkestra ve bandolarda sıkça kullanılır. Üfleme deliği çalan kişinin alt dudağına dayalı olmalı ve sağ omuz yönünde, yere paralel olarak tutulur. Sol el ağızlık tarafından, sağ el ise kuyruk tarafından tutulur. İki elin baş parmağı alttan flütü destekler. Yan flüt, nikel, gümüş ve altın  gibi madenlerden yapılmaktadır. Fakat XX. yy.’ın başlarına kadar abanoz ve nar gibi sert ağaçlardan da yapılmıştır. Metal olduğu halde tahta nefesli çalgılar grubu üyesidir. Bunun öncelikli nedeni flütün orijini tahtadır, ayrıca ses renginin tahta tınısı vermesi ve diğer tahta nefesliler ile iyi kaynaşması, ses elde ediliş yönteminin tahta enstrümanlar gibi olmasındandır. 

Alanında donanımlı, pratik yeterliliğe sahip uzman kadromuz ile ister hobi amaçlı ister akademik amaçlı, disiplin çerçevesinde bizlerle güven içinde bu yolculuğa çıkabilirsiniz.

Yan Flüt Eğitimi / Yan Flüt Kursu Etimesgut ve Kızılay şubelerimizde verilmektedir. HEK Bilim ve Sanat