Piyano Eğitimi – Piyanonun tarihçesi 1711 yılında İtalya’nın Floransa şehrinde Bartolomeo Cristofori tarafından icad edilen piyanonun geçmişi, 12.yüzyıl öncesinde Asya’da kullanılan timpanon ve psalterion adlı çalgılara kadar dayanmaktadır. Timpanon , dikdörtgen bir tahta kutunun içerisine gerilmiş tellerin tahta çubuklar ile vurulmasıyla, psalterion ise üçgen bir tahta çerçevenin içerisine gerilen tellerin parmaklarla çekilerek çalınan çalgılardır. 16. Yüzyılda daha güçlü sesler çıkarmak amacı ile bu çalgılara birer tel daha eklenmiş ve klavsen adını almıştır.

piyano eğitimi

Daha sonra hafif ve kuvvetli sesleri ardı ardına çalabilmek için 1711 yılında piyano icad edilmiştir. 20.yüzyılın sonlarından itibaren gelişen teknoloji ile dijital piyanolar üretilmiştir. Akustik piyanolar kuyruklu ve duvar piyanolar olmak üzere ikiye ayrılmakta olup, kuyruklu piyanolar boylarına göre kendi içinde sınıflandırılmaktadır. Hem solo hem de eşlik olarak birçok müzik türünde kullanılan piyano, iki farklı nota anahtarının okunması gerekliliği ile özellikle çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Yaş, müzik kulağı, el-kol koordinasyon becerisi, öğrenme ve uygulama becerisi ve sabır eğitimin sürecini etkileyen faktörlerdir.

Piyano Eğitimi Ankara Kurs İçeriği

Enstrümanın tarihsel gelişimine yönelik tanıtım, doğru vücut postürü, el-kol ve parmakların doğru kullanımına yönelik alıştırmalar, nota öğrenimi ve parça çıkarıp çalmak olarak özetlenebilir. 

Piyano Kursu Ücretleri & Fiyatları Ne Kadar?

Hek Bilim ve Sanat Akademisi , Çocuklar için piyano dersleri vermektedir. Kızılay ve Etimesgut eğitim merkezlerinde bu piyano eğitimlerimiz devam etmektedir. Ücretler her kuruma göre farklılık gösterebilir. Kurumun tecrübesi, konumu vb. unsurlar bunda etkilidir.

Piyano Derslerine Kaç Yaşından İtibaren Başlanabilir?

Uzmanlara göre bu eğitimin ortalama başlama yaşı beştir. Fakat her çocuğun farklı kas gelişimi söz konusudur. Bu sebepten dolayı bu eğitime başlamadan önce genelde bir deneme dersi önerilmektedir. Bu denemede çocuğun parmak kas gelişimine bakılmasında fayda vardır.

Piyano Eğitimleri Hangi Semtlerde Verilmektedir?

Hitit Eğitim Kurumları HEK Bilim ve Sanat Akademisi kursları Kızılay merkezimizde yada Etimesgut şubemizde verilmektedir. Piyano Dersi bire bir özel ders olarak verilmektedir.