Jimnastik Kursu , küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızın gelişim aşamasında tercih edilebilecek nadir sporlardan bir tanesidir.

Jimnastik nedir?

Jimnastik; hız, güç, koordinasyon, denge ve esnekliği içeren bir egzersiz programıdır.
Azim gerektiren bir spordur. Erken yaşta başlanması tavsiye edilmektedir. Disipline edici etkisi vardır ve spor salonunun ötesinde çocuklarımızın yaşam tarzına kadar olumlu etkileri vardır.

Jimnastiğin çocuğum için ne faydaları var diye soranlara işte yanıtları:

Jimnastiğin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Jimnastik Kursu– Sağlık İçin Çok Yaralıdır.

Jimnastiğe düzenli katılımın her yaştan çocuk için sağlık açısından yararları vardır.Düzenli ve planlı bir çalışma ile çocuklar mükemmel bir fiziksel koordinasyon geliştirir. Jimnastik sporu uzun yıllara yayıldığında kalp hastalıklarına ve kemik rahatsızlıklarına iyi gelir.

– Zihin ve Beden Koordinasyonunu Arttırır.

Jimnastikle uğraşan çocuklar; jimnastik yapmayanların aksine, yaptıkları herhangi bir aktivitede ani gelişen bir dengesizlikten ürkmezler. Ayrıca kazandıkları bu refleks sayesinde günlük yaşamdaki zor durumlarla da başa çıkabilirler. Bu büyük çocuklarda da etkili olduğu kadar okul öncesi çocukları da geliştirmektedir. Jimnastik,okul öncesi çocuklarda sağlam bir mekansal farkındalık oluşmasını sağlar.

Çocuklarda Disiplin Oluşturur.

Jimnastikte disiplin her şeydir. Bu sebepten dolayı, çocukların her hafta bir gruba dahil olarak kursa gitmesi, hareket yapmalarını sağlarken aynı zamanda sıkı çalışmanın, öz verinin ve odaklanmanın da önemini anlamalarını sağlayacaktır.

– Atletizm için Bir Temel Oluşturur.

Jimnastiğin titiz eğitim yanı, sporun psikolojiden fiziksel yanına kadar odaklanır. Atletizme zihinsel dayanıklılık olmazsa olmazdır. Küçük yaşta jimnastiğe başlamakta güç ve esneklik oluşturur.

– Güven Oluşturur.

Fiziksel becerilerde ustalaştığını hisseden çocukların bu başarma duygusundan kaynaklı olarak kendilerine olan öz saygısı gelişir. Bununla birlikte; çocuklar ayrıca korkularıyla yüzleşmeyi öğrenirken, eğitmenlerine de durumun üstesinden gelebilmek için danışarak açıkça konuşmayı öğrenirler.

– Akranlarla Sosyal Etkileşim Sağlar. Sportmenliği Geliştirir.

Jimnastikte çocuklar diğer çocuklarla ve eğitmenleriyle aktif olarak iletişim kurarlar. Sırayla ve takım halinde çalışmaları sayesinde sosyal etkileşimleri artar. Akranları için tezahürat yaptıkça ve sağlıklı rekabeti öğrendikçe sportmenlik ve pozitif ilişki gelişir.

çocuk jimnastik kursu

– Esnekliği Arttırır.

Jimnastik sayesinde geliştirilen esneklik sayesinde sakatlanmaların önlenmesi sağlanır.

– Hedef Belirlemelerine Yardımcı Olur.

Atletik yetenek elbette ki bir gecede inşa edilemez. Vücuda ve zihne uzunca zamanlar ince ince emek vermek gerekir. Hedef belirlemek ve o yönde sağlam adımlarla ilerlemek gerekir ve jimnastik sporu da çocukların hangi alanda olursa olsun hedef belirleme ve onlara ulaşmak için gereken sabrı göstermelerini öğrenmeye yardımcı olur.

– Jimnastik Eğlencelidir.

Tüm çocuklar doğal olarak sallanmayı, yuvarlanmayı, zıplamayı, takla atmayı ve anlık serbest düşüş içeren aktiviteleri severler. Pek çok aktivite bu kadar hareketli değildir ve çocuklar bunu çok severler. Düzenli dersler sayesinde beyinlerindeki endorfinleri serbest bırakarak ruhlarını yükseltirler.

Jimnastik KursuJimnastik DersiÇocuklar içinEğitimiAnkara

 

İlgili Etiketler: Çocuklar için Jimnastik Kursu, Çocuk Jimnastik Okulu, Jimnastik Eğitimi, Jimnastik Dersi